Poselství blogu

Začněme první příspěvek krátkou bajkou: Bylo nebylo, měl jsem jednou přítelkyni z ciziny. Byla chytrá, sexy a neměla peníze. Jednoho dne měla na univerzitě jeden předmět. V rámci předmětu dostala na zpracování projekt, za který jí později vyučující zařídil stipendium, ale aniž by předem věděla, že jej dostane.

Nebylo to moc peněz; pokud si dobře vzpomínám, bylo to osm tisíc. Neutratila je za blbosti. Zaplatila nájem na koleji a koupila si jídlo, protože v té době žádné peníze našetřené neměla.

Problém byl v tom, že se jí do projektu nechtělo. To jsem musel poslouchat zhruba další půlrok a občas si z ní kvůli toho dělal srandu. Nicméně nemohla si dovolit projekt neudělat a poslat peníze zpátky, protože je neměla. Doufám, že dnes už má projekt hotový, ale kdo ví (update: dnes už ano).

Zazvonil zvonec a bajky byl konec.

Ponaučení bajky jste určitě pochopili: 

1) Je dobré mít peníze bokem.

2) Je dobré dělat práci, kterou chcete dělat, která vás baví a za kterou máte dobré peníze.

3) Je dobré nebavit se se mnou, protože si z vás můžu dělat srandu. Abych byl ale fér, v článku o mých finančních eskapádách se můžete smát zase vy mě.

Cílem tohoto blogu je věnovat se problematice osobních financí a finanční gramotnosti, s důrazem na specifika Česka. Mé myšlení je velkou měrou ovlivněno směrem FIRE (financial independence – retire early), počeštěně finanční nezávislost – časný důchod (doslova odejdi do důchodu brzo). Zdrojů je sice hromada, ale primárně v angličtině, přičemž hodně věcí je v Česku (či na Slovensku!) jiných než v USA či UK.

Česká nezávislá bloggerská scéna v rámci světa FIRE je miniaturní. Pár světlých výjimek jsem dal do záložky „odkazy„. Zbytek jsou přinejlepším útržkovité články vysvětlující specifické pojmy, přes stránky finančních poradců a guru (kteří vám samozřejmě říkají, proč si máte vybrat právě je a proč si máte jejich kurz zaplatit) až po podvodné stránky, které vás přesměrují na úplně jiný web, který vám slibuje garantovanou výhru v nějaké loterii (opravdu jsem při hledání relevantních českých zdrojů na takový odkaz v Googlu klikl). V sekci „odkazy“ také budu mít doporučení na různé služby či aplikace, které využívám. Někdy z toho prokliku budu něco mít, někdy ne. To už nechám na vás.

A kdo vůbec jsem? Jsem kluk z Ostravy, kterému je 25. Učím angličtinu a do toho studuju na univerzitě. Rád čtu, piju nealko pivo a chodím na střelnici. Rád s ostatními mluvím na téma financí, protože toto téma se dotýká všech. Budu rád, pokud vám budou mé články užitečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *