Jak si vybrat práci?

Hodně lidí si s touto otázkou neví rady. Dle mého názoru existují pouze dvě kritéria:

a) platí dobře (ideálně více než minulá/současná)

b) vyhovuje životnímu stylu daného jedince

Obě kritéria ale nejsou v čase stálá. Když jsem začal učit, tak jsem nevěděl, jak moc se tím dá vydělat. Jen jsem věděl, že se tím živit dá. Začáteční fáze byla jiná než současná a musel jsem řešit jiné problémy než dnes.

Osobně jsem měl vždy to stěstí, že jsem seriózně dělal práci, která splňovala minimálně jedno kritérium a i proto jsem nikdy nebyl ve finanční tísni. Každému také vyhovuje něco jiného. Někdo v práci maká a ve volném čase provozuje gaučing, někdo zase odpočívá v práci a maká na svých projektech ve volném čase.

Použiju sebe jako příklad. Osobně mě baví dělat určité rutinní a všední úkoly. Lidi se mě někdy ptají, jestli chci učit angličtinu navždy a jestli to není nuda. Upřímně jim říkám, že nevím, jestli chci angličtinu učit navždy a zároveň že je to ta nejlepší práce, kterou jsem zatím měl. Vždy se v angličtině můžu zlepšit tím, že budu na výuku brát pouze pokročilejší studenty, aby mě přinutili více se učit a připravovat. Chápu proč se na to lidé ptají, zvláště pokud mají kreativní osobnost. Chápu, že chtějí práci, ze které se mohou hodně naučit, ale platí zde přísloví: kolik lidí, tolik chutí.

Práce některých lidí ale nesplňuje ani jedno kritérium. V takovém případě je na místě mít nějaký plán. Jeden kamarád teď zrovna šetří, aby měl určitou rezervu a mohl ze současné práce klidně odejít a jeden student se mi zmínil, že ho současná práce nebaví a že chce taky skončit.

Dobrý plán tedy obsahuje:

a) finanční rezervu, ať neskáčete po první almužně, kterou vám nabídnou

b) aktualizované CV

c) seznam pozic/prací, které by stály za to vyzkoušet

Dobré firmy lidi shánějí i za ekonomické krize, zvláště pokud schopným člověkem mohou nahradit přisátého lempla.

Špatný plán (zůstat ve špatné práci) obsahuje:

a) každodenní nechuť chodit do práce

b) pocit zhnusení ze sama sebe a deprese

c) útratu výplaty za kokain a lehké děvy, abych na svůj mizerný život na pár hodin zapomněl

Obecně bych se vyhnul delším obdobím nezaměstnanosti. Je složité se dostat do pravidelného rytmu zaměstnání a člověk bez jasného plánu pro jeho čas chřadne a hnije. V tomto případě platí, že i špatné zaměstnání je lepší než zádné. Najdou se samozřejmě vyjímky; třeba při pobytu na pracovním úřadě můžete provést rekonstrukci domu, rozjet podnikání nebo udělat cestu kolem světa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *