Nikdy jsem nepochopil, proč lidí sází Sportku nebo Sazku. Máme přece velkou státní loterii jménem sociální pojištění. A účast je povinná, ve hře jsou všichni! I zde platí, že šance na „výhru“ je mizivá; je to přece jen technicky systém založený na solidaritě se starými, nemocnými či znevýhodněnými. „Normální“ pracující občan tedy bude ze současného nastavení mít užitek zřídkakdy či nikdy.
„Současné nastavení“ je klíčové slovo. Moje babička například zažila Protektorát, Třetí republiku, ČSR, ČSFR a ČR. Každý státní útvar měl jiná východiska a jiné cíle. A v tom je jádro pudla.
Pokud vám politik ve 30 letech slíbí pěkný důchod a v 60 vám jiný politik řekne, že na důchody není a že se můžete jít pást na louku a pít z řeky, tak vás to prostě naštve. Zvláště pokud jste většinu doby odváděli polovinu příjmu státu. Upřímně nevím, komu bych věřil s půlkou všech peněz, které vydělám.
Obecně máme velice štědrý přerozdělovací systém, který je běžnému občanu skrytý a reálné zdanění je pravděpodobně na jiné úrovní, než si většina lidí myslí. Naštěstí máme i velkou míru svobody v závislosti na osobním přístupu a postupu každého z nás. Dnes je žádoucí umět se postarat sám o sebe a své blízké.
Důchody obecně jsou velice ožehavé téma, protože mladí by je nejraději zrušili, lidi ve středním věku už za důchody zaplatili hodně peněz (a nechtějí se jich do budoucna vzdát) a pro důchodce je to často jediný příjem pro jejich individuální potřeby.
Systém funguje dobře dokud je mladých lidí více než starých. To znamená, že v ČR máme velký problém až půjdou do důchodu okolo roku 2040 lidi z generace 70. let. Politici jsou většinou středněvěcí až staří, takže nemají zájem jít proti sobě a něco důležitého se systémem dělat. Vlastně na tom nemá zájem ani stárnoucí populace a česká demokracie se tím pádem mění v gerontokracii.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Czechpop.svg/1200px-Czechpop.svg.png
Řešení jsou v podstatě tři:
1) Zvýšit daně pracujícím, aby se měly důchody z čeho financovat. Nepopulární řešení mezi většinovou (zaměstnaneckou) populací.
2) Snížit důchody, případně je nezvyšovat/nevalorizovat s inflací. Nepopulární řešení mezi (sílící) skupinou důchodců a profesionálních pobíračů dávek.
3) Zvýšit základnu pracujících, což znamená zvýšit důchodový věk, počet zaměstnaných osob zdravotně postižených, maminek na mateřské atd. V neposlední řadě také zvýšení počtu pracujících přistěhovalců.
Výše uvedené možnosti ale pravděpodobně není možné ovlivnit většinou mých čtenářů. Nejlepší individuální řešení je tedy šetřit a investovat samostatně. Znát hodnotu svých peněz a svého času.