O profesionálním finančním poradenství (Partners, OVB…) – část první

Následující text bude o mé osobní zkušenosti v Partners jako klient a „učedník“ v rámci multi-level-marketing (MLM) systému a zároveň úvaha o finančním poradenství v ČR obecně.

Fáze 1: Klient

Začalo to před pár lety, podzim 2019. Byl jsem na jednom setkání anglicky mluvících. Začal jsem mluvit se solidně oblečeným týpkem mého věku, který mi řekl, že má firmu a že pro něj pracuje několik lidí. Nějakou dobu jsme se bavili a udělal na mě dobrý dojem.

Jednoho dne mě telefonicky pozval na schůzku. Byl jsem nadšený, protože jsem o financích a o investování něco věděl (sledoval jsem několik anglických zdrojů už od roku 2018), ale protože jsem neznal specifika českého prostředí, nikdy jsem se neodvážil udělat první krok sám.

Jelikož jsem v té době neměl stabilní příjem (a koketoval jsem s obchodem s měnami), dohodli jsme se na malé investované sumě každý měsíc. Mohl jsem brát ze své finanční rezervy, protože jsem byl vždy učen šetřit a neutrácet za blbosti. Když se zpětně podívám, dostal jsem vlastně to, co jsem chtěl a nebylo mi nutné nic vyvracet ani něco moc prodávat.

— 

Fáze 2: Učedník

Jednoho dne přišel zase telefonát, ten samý týpek. Něco něco, zajímavá příležitost, něco něco, lichotka, a tak jsem šel na schůzku.

Musím uznat, že v této fázi už to drhlo. Dělal jsem seznamy přátel, známých i známých neznámých lidí a jejich telefonních čísel, volal jsem jim a zval je na klientské schůzky. Technicky jsem měl být motivován týmovými schůzkami, sem tam víkendovým seminářem, pomocí lidem a vidinou zisku.

Nic z toho ale nezafungovalo a zhruba po půl roce jsem „umřel“, což je autentické slovo, které se pro „konec v týmu“ užívalo. Nebavilo mě to a nic mi to nedávalo.

Fáze 3: Stále klient

Sice jsem na podzim 2020 skončil jako učedník, ale klientem jsem zůstal až do jara 2021, kdy jsem se začal zase seriózně zajímat o koncept FIRE (financial independence – retire early). V té době už jsem měl potřebné sebevědomí rozhodovat o svých financích sám a také jsem měl od podzimu 2020 z výuky angličtiny solidní příjem. Můj finanční poradce neměl šanci čelit matematickým argumentům a mému odhodlání věci změnit.

Fáze 4: Mimo

Dubna roku 2022 se mi ozvalo pár známých, které výše zmíněný týpek kontaktoval. Zůstala po mě ve firmě databáze telefonních čísel a používal mě jako spojku k navázaní konverzace. Známým jsem řekl, že jde o mou chybu a že to zařídím. Týpkovi jsem pak promptně zavolal, ať to nedělá. Zkusil to – o tom ten jeho byznys je.

Ponaučení/úvahy/závěry:

1) Manipulace a racionalizace jsou mocné zbraně. Pokud vás někdo osloví otázkou „Chcete zlepšit svůj život a mít pasivní příjem?“, je těžké říct „Ne, chci svůj život zhoršit a mít pasivní výdaje.“ Osobně není prodej můj šálek kávy, především pokud se neslučuje s mou znalosti tématu a s mou vrozenou úrovní upřímnosti. Nemám potřebu manévrovat ostatními, abych od nich něco dostal. Často se setkáte s iluzí nepostradatelnosti, že „potřebujete X“, abyste pasivní příjem měli, jinak smůla a budete chudí, a to nejen u MLM. Překvapení: nepotřebujete nic, akorát umřít.

2) Minimálně identifikovat vhodný typ finančního produktu pro svou potřebu umí každý. Podobně jako v obchodě poznáte mrkev od rajčete, tak poznáte kontokorent od hypotéky nebo stavebního spoření. Ano, i finanční průmysl má své čínské polívky nebo párky ze separátu. Každý je jiný a má jiné potřeby a cíle, které ovlivní jeho výběr.

3) Pokud možno, dělejte práci, která vás nes… Volat známým i méně známým mě nebavilo. Ani doručovat poštu nebo dělat ve skladu. Teď učím angličtinu a užívám si to. A to je v pořádku, protože cesta je cíl.

4) Jsem naivní a finanční byznys je plný šmelinářů a sviní. Ne. Banky jsou firmy, které chtějí generovat zisk a které platí své zaměstnance. Finanční poradci jsou lidi, kteří dostávají zaplaceno provizí za produkty od těch samých bank a finančních institucí. Logicky vám nenabídnou takové řešení, po kterém se k nim už nevrátíte. Lepší práci mohou odvést pouze poradci, které platíte vy sami, ale opět to není pravidlem.

5) O životně důležitých věcech ve vašem životě si rozhodujte sami, ne proto, že vám to někdo řekl nebo poradil. Vybíráte si snad práci podle ČT, protože včera řekli, že je málo lékařů a že je to dobrý byznys? Nebo si vybíráte partnerky, které vám doporučila matka? V dlouhodobém horizontu jde v práci o miliony, ve vztazích taky a podobně je tomu tak i v investování. I kdyby vaše rozhodnutí nebyla nejlepší, alespoň byla vaše a mohli jste se z nich poučit.

P.S. O MLM a pasivním příjmu existuje skvělé video od Mikýře.

Jaké máte zkušenosti s finančním poradenstvím? Objevili jste v příběhu i jiná ponaučení? Budu rád, když se i vy o své dojmy podělíte níže.

Odkaz na druhou část.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *